4η συνάντηση προγράμματος ERASMUS+ του 1ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας

1

Στα πλαίσια της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ που υλοποιεί το 1ο ΕΠΑ.Λ. Καρδίτσας,  τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μετέβησαν στο GALATI της Ρουμανίας για την 4η συνάντηση εργασίας. Ο τίτλος του προγράμματος είναι ?A call from schools for less destruction - let?s reduce the consumption?. Οι χώρες που συμμετέχουν είναι: Ελλάδα, Ιταλία, Τουρκία, Λιθουανία, Ισπανία και Ρουμανία. Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών, εκπαιδευτικών αλλά και της κοινωνίας σε ζητήματα που αφορούν την μείωση της κατανάλωσης της ενέργειας, τη δημιουργία «καθαρών» πηγών ενέργειας αλλά και την αντικατάσταση κατά το δυνατόν των «παραδοσιακών» καυσίμων από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

ΟΙ εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, Σωκράτης Παππάς, Αστέριος Γκούμας, Μαγγίνας Δημήτρης και Γκιμούσιας Προκόπης, πήραν μέρος σε δεντροφύτευση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο υποδοχής. Επιπλέον, επισκέφθηκαν ένα σημαντικό ίσως το μεγαλύτερο εργοστάσιο ανακύκλωσης των Βαλκανίων στο BUZAU. Εκεί ενημερώθηκαν για τις δράσεις του και γνώρισαν δια ζώσης τις τεχνικές ανακύκλωσης. Η διάχυση των αποτελεσμάτων του Προγράμματος σε όσο το δυνατό περισσότερους μαθητές και εκπαιδευτικούς της περιοχής μας, αποτελεί στόχο μας και προς αυτή την κατεύθυνση καταβάλλεται μεγάλη προσπάθεια από το σχολείο μας.

IMG 3769

Αυτό όμως που θα μείνει ανεξίτηλα χαραγμένο στη μνήμη των μελών της αποστολής ήταν η επίσκεψη στο κτίριο της Ελληνικής Κοινότητας στο Γαλάτσι! Εκεί συνάντησαν την αντιπρόεδρο της κοινότητας κυρία Έλλη Βουρλίς η οποία τους ξενάγησε στο χώρο και τους μίλησε για τις ενέργειες που κάνουν ώστε να κρατηθεί ζωντανή η φλόγα της Ελληνικής ψυχής στους ομοεθνείς μας που ζουν στην πόλη αυτή. Ο διευθυντής του σχολείου κος Σωκράτης Παππάς, με τη σειρά του δώρισε δύο λογοτεχνικά βιβλία για τη βιβλιοθήκη της Κοινότητας.

IMG 3782

Το 1ο ΕΠΑΛ, με δυναμισμό και αποφασιστικότητα, υλοποίησε στο παρελθόν, υλοποιεί τώρα, αλλά και θα συνεχίσει να κατευθύνεται σε δράσεις τέτοιες, που σκοπό έχουν να αναβαθμίσουν την ποιότητα παρεχόμενης εκπαίδευσης στους μαθητές μας, αλλά και της αξιοποίησης των ευκαιριών ώστε οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας να αποκτήσουν ακόμα περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες που θα τους χρησιμεύσουν τόσο στην εργασία τους στο σχολείο, όσο και στην προσωπική τους ζωή, μέσα από καινοτόμες δράσεις και πρωτοποριακά προγράμματα.

Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

facebook 1 20150119 1297761018

YT 3

ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

IMG 20161212 1100511

A call from school-Erasmus+ project

IMG 1640

Integration of New Technologies-ERASMUS+ 2017-2019

myfutureineurope

Logo 3

Our inmaterial heritage. A value for the future.

Project Logo

warinfilms